Már a középiskolások szintjén is tombol az antiszemitizmus Amerikában
A gyűlölet és a kirekesztés elől menekülő zsidó fiatalok diákklubokban találnak menedéket.
A miniszterelnök politikai igazgatója szerint az új szabályozás célja nem a technikaellenesség kinyilvánítása, hanem a gyermekek védelme, jó iskolai teljesítményük feltételeinek biztosítása.
Nyitóképünk illusztráció: 123rf.com
Orbán Balázs is megszólalt a Madách Gimnázium ügyében, a miniszterelnök politikai igazgatója helytelennek tartja a nevelőtestület döntését. Mint köztudott, nemrég az iskola tantestülete az intézmény honlapján tájékoztatta a szülőket és a tanulókat arról, hogy a kormányrendelet ellenére nem fogják elvenni a digitális eszközöket a tanítás előtt a diákoktól. Azzal érveltek, hogy „életszerűtlen” lenne leadni a mobilokat tanítás előtt, mert bármelyik órán szükség lehet a telefonokra a tanuláshoz. Bár a gimnázium házirendje eddig is tartalmazta a mobiltelefonok iskolai használatát, a kép- és hangrögzítés korlátait, a tanárok arra kérik a diákokat,
az órai magatartásukkal ne kockáztassák, hogy a mobiltelefonokat tanítás előtt elvegyék tőlük.
A Belügyminisztérium nem hallgatott sokáig, augusztus 28-án azonnali hatállyal felmentette a gimnázium igazgatóját, Mészáros Csabát. A tárca szerint „egy jogszabályt be nem tartó, azzal nyíltan szembehelyezkedő vezető nem irányíthat állami intézményt”.
A tantestület erre reagálva azt közölte, megdöbbenéssel és mélységes felindultsággal értesült arról, hogy az igazgatót felmentették, hiszen Mészáros Csaba 24 éven keresztül kiemelkedő eredményességgel vezette iskolát. A tanárok azt külön sérelmezik, hogy mindez a tanév megkezdése előtt három munkanappal, a legfontosabb feladatok megszervezése közepette történt. S azt állítják, a rendelet adta kereteken belül hoztak döntést a digitális eszközök iskolai használatáról, így
a felmentés tényét, annak indoklását és módját elfogadhatatlannak tartják.
A miniszterelnök politikai igazgatója a Facebook-oldalán azt írta, „az új szabályozás célja nem valamiféle technikaellenesség kinyilvánítása, mint azt a szabályozás kritikusai gondolják, hanem éppen a gyermekek védelme, jó iskolai teljesítményük feltételeinek biztosítása”. Orbán Balázs szerint ugyanis mára világossá vált, hogy a kezdeti optimista várakozásokkal ellentétben nem az okoseszközök tanórai használatától javulnak a diákok digitális képességei. A politikai igazgató úgy véli, a modern technológia a mindennapi életünk része, amit természetesen tudni kell használni, ez azonban nem jelenti azt, hogy az okostelefonoknak helyük van a tanórákon, vagy hogy az ilyen jellegű alkalmazásuk a várt eredményeket hozza.
Orbán Balázs azt állítja, ma már az okostelefonok gyermekekre, valamint az iskolai teljesítményükre gyakorolt hatásáról jóval többet tudunk, mint korábban, s tisztában vagyunk a hátrányokkal is. „Kutatások és tanulmányok bizonyítják, hogy
a készülékek használata növeli a szorongást, fokozza a depresszió kialakulásának kockázatát, s rontja az iskolai teljesítményt.
Az órákon való telefonhasználatot tiltó magyar szabályozás nem tesz mást, mint levonja a kutatásokból származó következtetéseket, és tesz egy lépést a helyes irányba. Eközben a kritikusok sokszor maradi módon ragaszkodnak a tiltással kapcsolatos liberális dogmához” – fogalmaz.
A politikai igazgató betette a kommentek közé Jonathan Haidtnek, a téma szakértőjének kutatási eredményeit, Alex Priou egyetemi docens alaposan megérvelt véleménycikkét, valamint Pöltl Ákos és Hal Melinda kutatásokkal alátámasztott állásfoglalását. „Mégiscsak az a cél, hogy felelősen tudjuk használni a technológiát, amivel rendelkezünk” – zárta a posztját.
Szerda este 7 órára volt madáchos diákok békés tüntetést szerveznek a gimnázium elé.